Gosc.pl – Pospolite ruszenie dla zabytku

Zabytkowy dom podcieniowy z XVIII wieku w Kamionku Wielkim stał opuszczony i zaniedbany. Mimo upomnień konserwatora popadał w ruinę. Dzięki mieszkańcom okolicy ma jednak szansę znów stać się perełką tych terenów.

Jak podkreślają mieszkańcy, tak naprawdę prac, które mogą wykonać sami wokół tak cennego zabytku, nie ma aż tak wiele. – W jedną z ostatnich sobót udało nam się zorganizować akcję pn. „Malujemy płot dla domu podcieniowego” – opowiada Jadwiga Hirko, mieszkanka sąsiadującego z Kamionkiem, Jagodna. Akcja rozpoczęła się wczesnym przedpołudniem, a do prac stawiło się kilkunastu chętnych. – To, co udało się zrobić tego dnia niewielkiej grupie przyjaciół tego domu i sąsiadom, to wyrównanie terenu po obu stronach płotu, pomalowanie prawej strony, wykoszenie terenu wokół domu i ogniska. W porze obiadu była grochówka, a na deser drożdżówka – opowiada pani Jadwiga.

Marzeniem Mai jest przywrócenie całego gospodarstwa do wyglądu z czasów jego świetności. – Takie domy podcieniowe były zawsze centrum życia w podelbląskich miejscowościach – opowiada. – Chciałabym, aby ludzie mogli tu przychodzić, popatrzeć na to i – tak, jak mieszkający tu wcześniej – być z tego dumni. We wnętrzu chciałabym odtworzyć umeblowanie charakterystyczne dla bogatego chłopskiego domu z XVII czy XIX wieku. Na pewno więc staną tam skrzynia posażna, kredens, szafa, ława i oczywiście musi być tam kuty zegar – snuje plany.

– To jednak jest odległa przyszłość – przerywa po chwili. Obecnie, jak mówi, chce się skupić na wspomnianej wcześniej pracowni. Tu także liczy na wsparcie okolicznych mieszkańców. – Będziemy więc wspólnie pisać dla niej nowy kosztorys, szukać konkurencyjnej ekipy budowlanej, mającej doświadczenie w pracach przy zabytkach. I pisać wnioski o dofinansowanie do ministerstwa – wylicza.

„Pospolite ruszenie” cieszy, ale nie wystarczy. – Prawda jest taka, że wszystkie tego rodzaju obiekty, które zostały z sukcesem wyremontowane, korzystały z dotacji państwa, ministerstwa, województwa – wskazuje M. Pietrasik. – Dlatego mam nadzieję, że za którymś razem i tam dostrzeżone zostanie, że dom w Kamionku Wielkim jest naprawdę unikatowym zabytkiem i warto wspomóc jego odbudowę – podkreśla.

Łukasz Sianożęcki

Artykuł ukazał się 12.07.2018

https://elblag.gosc.pl/doc/4870873.Pospolite-ruszenie-dla-zabytku